Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Loomis förbehåller sig rätten att stoppa all handel med enskilda högriskvalörer och valutor från länder i instabil penningmarknadssituation.
Som ett led i kampen mot penningtvätt och terrorfinansiering har Loomis Sverige AB beslutat att sluta hantera 500-eurosedlar i insättningar efter 15 december 2019.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.
 
Kursdatum: 2020-03-27
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100258,7810294,1932
AUDAustralien100582,6030638,2042
BGNBulgarien100541,9449597,1534
BRLBrasilien100186,3174216,0489
CADKanada100683,6639743,1745
CHFSchweiz100997,89881075,4557
CNYKina100132,7064150,9622
CZKTjeckien10038,482142,4714
DKKDanmark100142,9145152,6186
EUREuroland1001059,21301152,5115
GBPStorbritannien1001170,32301273,4085
HKDHongkong100120,2292136,1570
HRKKroatien100137,0396152,6682
HUFUngern1002,94653,2567
IDRIndonesien1000,05620,0678
ILSIsrael100261,1475302,8200
ISKIsland1006,66437,6622
JPYJapan1008,80029,6143
MURMauritius10023,455128,0329
MXNMexico10040,256045,9885
MYRMalaysia100217,1548248,7033
NOKNorge10091,827898,2652
NZDNya Zeeland100568,4256630,5972
PHPFilippinerna10017,940921,5682
PLNPolen100231,1787259,5606
RONRumänien100214,0646246,4020
RUBRyssland10011,798513,7713
SARSaudi Arabien100246,4500284,0800
SGDSingapore100663,8014742,3454
THBThailand10028,745232,4148
TRYTurkiet100145,2676165,3578
USDUSA100960,86981046,0039
VNDVietnam1000,03850,0475
ZARSydafr Republ10053,903360,8402

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor