Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.  
 
Kursdatum: 2019-11-18
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100249,1879283,2873
AUDAustralien100632,4418692,7994
BGNBulgarien100524,0695577,4570
BRLBrasilien100215,6078250,0133
CADKanada100702,8192763,9972
CHFSchweiz100938,11011011,0202
CNYKina100129,7485147,5975
CZKTjeckien10039,728543,8469
DKKDanmark100138,5381147,9450
EUREuroland1001027,75401118,2815
GBPStorbritannien1001202,98831308,9510
HKDHongkong100115,0999130,3482
HRKKroatien100135,6457151,1154
HUFUngern1003,02133,3393
IDRIndonesien1000,06250,0754
ILSIsrael100261,2422302,9297
ISKIsland1007,32908,4264
JPYJapan1008,49919,2854
MURMauritius10024,071828,7700
MXNMexico10047,144153,8575
MYRMalaysia100218,7805250,5652
NOKNorge100102,7577109,9614
NZDNya Zeeland100592,0224656,7748
PHPFilippinerna10017,397120,9145
PLNPolen100237,1255266,2374
RONRumänien100209,8935241,6009
RUBRyssland10013,903216,2280
SARSaudi Arabien100238,7031275,1502
SGDSingapore100675,6720755,6207
THBThailand10029,910833,7292
TRYTurkiet100157,6568179,4604
USDUSA100928,88971011,1903
VNDVietnam1000,03770,0465
ZARSydafr Republ10061,876069,8389

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor