Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Loomis förbehåller sig rätten att stoppa all handel med enskilda högriskvalörer och valutor från länder i instabil penningmarknadssituation.
Som ett led i kampen mot penningtvätt och terrorfinansiering har Loomis Sverige AB beslutat att sluta hantera 500-eurosedlar i insättningar efter 15 december 2019.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.
 
Kursdatum: 2020-08-07
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100225,2034256,0207
AUDAustralien100605,7583663,5693
BGNBulgarien100506,9003558,5388
BRLBrasilien100154,2258178,8363
CADKanada100629,5756684,3781
CHFSchweiz100921,7675993,4075
CNYKina100118,1817134,4395
CZKTjeckien10037,411741,2900
DKKDanmark100134,4580143,8646
EUREuroland100994,60621087,3674
GBPStorbritannien1001101,30621204,0188
HKDHongkong100105,1315119,0592
HRKKroatien100130,8462145,7685
HUFUngern1002,82693,1245
IDRIndonesien1000,05430,0654
ILSIsrael100240,0181278,3189
ISKIsland1006,01466,9152
JPYJapan1007,93038,6640
MURMauritius10019,954923,8496
MXNMexico10036,426141,6132
MYRMalaysia100195,9598224,4291
NOKNorge10093,8869100,6622
NZDNya Zeeland100557,1360618,0728
PHPFilippinerna10016,248919,5342
PLNPolen100222,5446249,8664
RONRumänien100200,2546230,5058
RUBRyssland10010,880612,6999
SARSaudi Arabien100215,7321248,6718
SGDSingapore100606,6256678,4043
THBThailand10026,254229,6058
TRYTurkiet100111,8788130,3269
USDUSA100840,0422918,3880
VNDVietnam1000,03410,0420
ZARSydafr Republ10047,001853,0506

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor