Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Loomis förbehåller sig rätten att stoppa all handel med enskilda högriskvalörer och valutor från länder i instabil penningmarknadssituation.
Som ett led i kampen mot penningtvätt och terrorfinansiering har Loomis Sverige AB beslutat att sluta hantera 500-eurosedlar i insättningar efter 15 december 2019.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.
 
Kursdatum: 2021-01-15
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100215,6871245,2022
AUDAustralien100622,1078681,4790
BGNBulgarien100497,4623548,1394
BRLBrasilien100150,8324174,9014
CADKanada100634,3717689,5916
CHFSchweiz100905,6796976,0692
CNYKina100121,7444138,4922
CZKTjeckien10036,905840,7316
DKKDanmark100132,1058141,3478
EUREuroland100975,68261066,6788
GBPStorbritannien1001098,72971201,2019
HKDHongkong100100,6855114,0242
HRKKroatien100126,7212141,1730
HUFUngern1002,67002,9510
IDRIndonesien1000,05430,0654
ILSIsrael100242,8239281,5724
ISKIsland1006,03876,9429
JPYJapan1007,73658,4522
MURMauritius10019,266423,0267
MXNMexico10039,653745,3005
MYRMalaysia100194,7642223,0597
NOKNorge10095,0989101,9617
NZDNya Zeeland100574,9440637,8285
PHPFilippinerna10015,871819,0808
PLNPolen100211,8519237,8610
RONRumänien100195,0966224,5687
RUBRyssland10010,446612,1934
SARSaudi Arabien100206,6553238,2091
SGDSingapore100599,9024670,8856
THBThailand10026,094429,4256
TRYTurkiet100105,7876123,2313
USDUSA100804,8390879,9016
VNDVietnam1000,03280,0405
ZARSydafr Republ10052,102158,8072

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor