Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Loomis förbehåller sig rätten att stoppa all handel med enskilda högriskvalörer och valutor från länder i instabil penningmarknadssituation.
Som ett led i kampen mot penningtvätt och terrorfinansiering har Loomis Sverige AB beslutat att sluta hantera 500-eurosedlar i insättningar efter 15 december 2019.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.
 
Kursdatum: 2020-05-28
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100248,2805282,2557
AUDAustralien100612,5063670,9613
BGNBulgarien100519,5742572,5038
BRLBrasilien100171,2492198,5762
CADKanada100673,6762732,3174
CHFSchweiz100956,59351030,9401
CNYKina100126,8379144,2865
CZKTjeckien10037,302341,1692
DKKDanmark100137,8834147,2459
EUREuroland1001020,61301110,5115
GBPStorbritannien1001137,39721237,5825
HKDHongkong100115,9610131,3234
HRKKroatien100131,8375146,8728
HUFUngern1002,87863,1816
IDRIndonesien1000,05950,0717
ILSIsrael100257,5850298,6890
ISKIsland1006,54887,5294
JPYJapan1008,57009,3628
MURMauritius10021,887426,1592
MXNMexico10040,510046,2788
MYRMalaysia100207,7695237,9545
NOKNorge10094,3728100,9886
NZDNya Zeeland100570,5280632,9295
PHPFilippinerna10017,338620,8442
PLNPolen100227,8814255,8584
RONRumänien100205,0123235,9823
RUBRyssland10012,448514,5300
SARSaudi Arabien100237,7266274,0246
SGDSingapore100646,2103722,6729
THBThailand10028,341031,9590
TRYTurkiet100133,0570151,4585
USDUSA100926,95971011,0104
VNDVietnam1000,03750,0462
ZARSydafr Republ10052,424459,1710

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor