Aktuella valutakurser

Tabellen nedan visar aktuella kurser för de valutor som vi erbjuder våra företagskunder som har ett valutaavtal med Loomis.
Slutlig växelkurs sätts när vi hanterar ert uppdrag och kan därför avvika från kurserna i listan.

Loomis förbehåller sig rätten att stoppa all handel med enskilda högriskvalörer och valutor från länder i instabil penningmarknadssituation.
Som ett led i kampen mot penningtvätt och terrorfinansiering har Loomis Sverige AB beslutat att sluta hantera 500-eurosedlar i insättningar efter 15 december 2019.

Kurser uppdateras normalt cirka kl.13:00 på helgfria bankdagar.
Tids- och kursavvikelser kan förekomma.
 
Kursdatum: 2020-01-29
 ValutaLandperLoomis köper sedlarLoomis säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100248,7796282,8232
AUDAustralien100626,5711686,3683
BGNBulgarien100520,5163573,5418
BRLBrasilien100215,4292249,8062
CADKanada100704,6816766,0218
CHFSchweiz100952,85781026,9141
CNYKina100130,9392148,9520
CZKTjeckien10040,057144,2096
DKKDanmark100137,6359146,9815
EUREuroland1001021,14371111,0890
GBPStorbritannien1001207,35011313,6970
HKDHongkong100115,7645131,1008
HRKKroatien100134,6697150,0280
HUFUngern1002,97343,2864
IDRIndonesien1000,06440,0777
ILSIsrael100261,4766303,2016
ISKIsland1007,23288,3158
JPYJapan1008,47539,2594
MURMauritius10023,773828,4139
MXNMexico10048,282755,1582
MYRMalaysia100222,2942254,5894
NOKNorge100102,1845109,3479
NZDNya Zeeland100603,0432669,0010
PHPFilippinerna10017,311920,8121
PLNPolen100235,9819264,9534
RONRumänien100208,1963239,6472
RUBRyssland10014,191216,5641
SARSaudi Arabien100238,3032274,6893
SGDSingapore100675,6052755,5459
THBThailand10029,177632,9024
TRYTurkiet100151,9510172,9655
USDUSA100927,86681010,0768
VNDVietnam1000,03770,0465
ZARSydafr Republ10062,558570,6093

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor